https://hook.eu1.make.com/2mbm4g8l985vh4c5kingrk0c82ehbfec

Lekcja tekstowa
Źródło: SD Association
Lekcja audio
Źródło: SD Association
Zadanie
Źródło: SD Association
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

W lekcji omówione są rodzaje kart pamięci i różnice w oznaczeniach klas szybkości.

Wydawać by się mogło, że wystarczy pójść do sklepu, kupić kartę pamięci, najlepiej najbardziej pojemną na jaką starczy budżet i już. Potem wkładamy kartę do naszego aparatu, zaczynamy kręcić, a nagrywanie wyłącza się nam po kilku sekundach, albo po kilku minutach. Albo coś się dzieje z samym obrazem. Jak więc dobrać odpowiednią kartę dla jakości w jakiej będziemy nagrywać?

Omówię w tej lekcji rodzaje kart SD. Tych rodzajów nośników jest więcej, ale karty SD sąnajpopularniejszym nośnikiem danych i najpewniej właśnie z nich będziecie korzystać.

Rodzaje kart SD.

Mamy 3 rodzaje kart SD - klasyczną SD, SD-HC i SD-XC.

Klasyczna SD nas nie interesuje, ponieważ maksymalne pojemności tych kart kończą się na 2 GB, a to zdecydowanie za mało do filmowania.

Karta SD-HC mogą przechowywać do 32GB danych. Ważne jest jednak to, że w tych kartach wykorzystuje się system plików FAT32, który sprawia, że maksymalna wielkość jednego pliku może mieć tylko 4GB. Jeśli chcemy nagrać dłuższy klip, np. dłuższą wypowiedź - aparat przerwie nam nagrywanie po osiągnięciu rozmiaru 4GB. I może to być bardzo uciążliwe. Więc do fotografii - ok, ale do filmowania namawiam Was na skupienie się na trzecim typie - na kartach SD-XC, gdzie pojedynczy plik może mieć taką wielkość jak pojemność samej karty.

Klasy szybkości.

Na każdej karcie SD, prócz jej pojemności znajdziemy 3 klasy szybkości.

Czemu aż 3? Wynika to ze skoków technologicznych, coraz lepsza jakość nagrywanych materiałów wymagała coraz szybszych kart pamięci, czyli z konsumenckiego punktu widzenia, upraszczajac - nowej, kolejnej skali.

Omówię je wszystkie, ale nie przerażajcie się, na końcu jest tabelka, która wszystko uprości.

Najstarsza klasa szybkości nazywa się po prostu “klasą szybkości” i oznaczona jest  symbolem 2,4,6,10 w takim okrągłym C. Im wyższa wartość tym szybsza karta, czyli jej minimalna prędkość zapisu danych jest wyższa.

Druga to klasa szybkości UHS oznaczana jedynką lub trójką wpisanymi w kwadratowe U. I znów wyższa wartość - oznacza szybszą kartę. Jeśli chcecie kręcić materiał w rozdzielczości 4K - konieczna będzie karta z klasa szybkości UHS 3.

Tutaj możemy się natknąć na jeszcze jedno oznaczenie w postaci rzymskiej jedynki i dwójki, która dla odmiany nie oznacza minimalnej ale maksymalną szybkość przesyłania danych. Natomiast jeśli chcecie kupić wypasioną kartę z symbolem II - sprawdźcie koniecznie czy Wasz sprzęt takowe obsługuje, bo jeśli nie - ta karta Wam zadziała, ale zapis nie osiągnie takiej prędkości. I bez sensu przepłacać.

I trzecia, najnowsza klasa szybkości, stworzona do obsługi jeszcze wyższej jakości video, oznczona literą V i wartościami 6,10,30 i 90.

Ta tabelka wszystko wyjaśnia, jest ona również do przejrzenia w materiałach dodatkowych pod oknem lekcji. Możecie tutaj sobie podpatrzeć jak szybkiej karty potrzebujecie do konkretnej rozdzielczości nagrywanego materiału.

Zerknijcie również na specyfikację sprzętu, którą podaje producent. Nie tylko pod względem kompatybilności, ale właśnie minimalnych zaleceń co do prędkości karty. Dlatego że to co w tabeli jest uproszczeniem, i prędkość zapisu może się różnić w poszczególnych kamerach i aparatach. Zawsze dobrze jest mieć lepszą kartę pamięci niż zalecana, ale to oczywiście już w zależności od naszych możliwości finansowych.

Jeśli chodzi o karty micoSD - oznaczenia tych kart są tożsame z oznaczeniami kart SD. Pamiętajcie jednak, że karty micro SD przeznaczone są głównie do smartfonów, tabletów, czy dronów. Używanie ich z adapterem, który z karty micro SD robi kartę SD - nie jest zalecane. Nie tylko dlatego, że adaptery mogą spowolnić kartę, ale są one również wtedy bardziej narażone na awarię.

Skoro jesteśmy przy awariach - zdarza się, że karty SD się uszkadzają. Nawet gdybyśmy nie wiadomo jak o nie dbali. Istnieją oczywiście gwarancje producentów, ale namawiam Was do tego, by robić backup danych. Nie trzymać materiału nagranego z całego dnia, a potem dogrywać do niego kolejne klipy dnia następnego.. Zgrywajcie materiały z karty za każdym razem, gdy kończycie zdjęcia. Albo jeśli macie taką możliwość, bo niektóre aparaty i kamery mają podwójne sloty na kartę - ustawcie sobie jednoczesny zapis na dwóch kartach.

Ja przez to że nagrywam bardzo dużo w podróży - korzystam z 2 dysków, na których mam dokładnie te same materiały, na wszelki wypadek. A jeśli mam szybkie łącze - wysyłam to do chmury.

To może być dropbox, google drive, icloud - jakakolwiek wygodna dla Was, popularna chmura. Bardzo boli taka utrata danych, które najczęściej są nie do powtórzenia.


Źródło: SD Association
26. Jak wybrać kartę pamięci?
keyboard_arrow_down
Kurs Filmowy Globstory
99%
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.