https://hook.eu1.make.com/2mbm4g8l985vh4c5kingrk0c82ehbfec

Lekcja tekstowa
Lekcja audio
Zadanie
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

W tej lekcji omówione jest odszumianie dźwieku w darmowym programie Audacity. Poruszam również kwestię sytuacji beznadziejnej, kiedy dźwięk nadaje się tylko do wyrzucenia.

O tym jak poprawić jakość dźwięku w filmie - mówiłam w lekcji o nagrywaniu voice-owera. Ale być może ktoś pominął te lekcję, bo jej nie potrzebował - powtórzę rzeczy, które w niej były. A w drugiej części lekcji będzie też o patencie na dźwięk inny niż ludzka mowa.

Zdarza się, że nagrywając czyjąś wypowiedź - nagrały się jakieś niepożądane dźwięki tła. Działająca klimatyzacja, ruchliwa ulica, tuptające pazurki psa na kafelkach. Pokażę Wam sposób w jaki niezależnie od tego w jakim programie montujecie - możecie spróbować oczyścić nagranie. Z różnym skutkiem, w zależności od tego - jakie to jest zanieczyszczenie dźwięku, o jakim nasileniu. W niektórych przypadkach musimy zadowolić się tym, że dźwięk będzie po prostu trochę lepszy, może nie być idealny. W innym zrobimy to skutecznie.

Najtrudniejszym dźwiękiem z jakim najtrudniej jest coś zrobić jest pogłos. Czyli mowa w dużym pokoju bez mebli, w jakieś hali. To jest taki przypadek, od którego najczęściej nie możemy zbyt wiele oczekiwać - to znaczy, cudów nie będzie. Musimy sobie z programu wyeksportować plik dźwiękowy. W zależności od tego w czym montujecie, będzie to wyglądać inaczej, ale szukajcie tej opcji przy eksporcie. Zaznaczcie sobie fragment który Was interesuje i w opcjach eksportu wybierzcie jedynie Audio.

Potrzebujemy programu do obróbki dźwięku, ja wytłumaczę to na darmowym programie Audacity.

Importuję plik do programu, czyli jak wszędzie - plik, import.

Zaczynam od tego, że zaznaczam całą ścieżkę, skrótem CTRL+A albo Command+A, jak we wszystkich programach zaznacz wszystko. Zaznaczam teraz fragment ciszy w nagraniu. Tzn ciszy - takiego miejsca, w którym nie ma dźwięku, który jest tym pożądanym. Czyli tym, w którym nie ma wypowiedzi. Muszę nauczyć program co jest właśnie tym niepożądanym dźwiękiem, którego chcę się pożyć. Kiedy mam to zaznaczone przechodzę do Efekt → Redukcja szumu → Uzyskaj profil szumu. Program uczy się jak brzmi owy szum. Nie wyskakuje nam teraz żadne okienko z potwierdzeniem, że to już, i to jest normalnie - program wie, już ma profil szumu. Teraz trzeba mu pokazać co ma odszumić. Zaznaczam więc całą ścieżkę i jeszcze raz Efekt → Redukcja szumu → OK. I już. Powinno być lepiej. Im więcej mamy tej próbki, z której możemy czerpać informację o profilu szumu - tym lepiej.

Jeśli coś poszło nie tak, albo szum wciąż jest wyraźnie słyszalny - można cofnąć akcję, zrobić wszystko to samo jeszcze raz, ale w ustawieniach metodą prób i błędów możemy poszukać idealnego ustawienia, zwiększyć natężenie tego efektu, lub go zmniejszyć, jeśli dźwięk na się zniekształcił. Nie ma tu jednego przepisu na wszystkie okazje.

Przy odszumianiu, zanim wciśniemy OK - możemy skorzystać z przycisku “podgląd” i odsłuchamy próbki tego, co tymi suwakami właśnie wykręciliśmy.

Kiedy mamy gotowy dźwięk wystarczy, że go wyeksportujemy: Plik → Eksport. I można go przenieść do programu do montażu.

A co zrobić jeśli mamy bezużyteczny dźwięk jakiejś sytuacji czy miejsca. Zapomnieliśmy podpiąć mikrofon do aparatu, albo w ujęciu chcemy dźwięk koguta, ale akurat ktoś przejeżdżał traktorem. Wtedy polecam całkowicie zastąpić dany dźwięk.

Na stronie freesound, która jest darmowa, wystarczy się tylko zarejestrować, znajdziecie dziesiątki tysięcy najróżniejszych dźwięków, na wszelkie okazje. Może się okazać, że jeśli potrzebujecie dźwięku z okolicy jakiejś atrakcji turystycznej - po wpisaniu nazwy tego miejsca - znajdziecie dokładnie to co jest wam potrzebne. Polecam bardzo takie rozwiązanie, nie jest to nic niespotykanego, wszyscy tak robią. W bankach muzyki są osobne zakładki, nie z muzyką, a właśnie z różnymi dźwiękami. Większość dźwięków z pisania na klawiaturze w filmach pochodzi właśnie z takich banków.

Ja często korzystam z dźwięków wiatru, kiedy chcę podłożyć dźwięk pod ujęcia z drona. Który takowego w ogóle nie nagrywa, bo przecież to głośne urządzenie samo w sobie.

Uważajcie tylko na takie nuanse jak to, że jeśli potrzebujecie dźwięków natury - dobrze jest skorzystać z dźwięków właśnie z tego miejsca. A nie po prostu dźwięków jakiegoś losowego ptaka. Zwłaszcza jeśli publikujecie materiały w sieci, jest mnóstwo ludzi, którzy zwracają uwagę na takie rzeczy, mając jednocześnie wiedzę jak brzmi jaki ptak. Ale to tak na marginesie.

Mam nadzieję, że pomogłam. Powodzenia.

24. Jak uratować dźwięk w filmie?
keyboard_arrow_down
Kurs Filmowy Globstory
99%
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.
No items found.